Startpagina   Informatie & Links   Uitgegeven boeken   Contact  
 
 
 
Provincie Antwerpen
Provincie Henegouwen
Provincie Limburg
Provincie Luik
Provincie Luxemburg
Provincie Namen
Provincie Oost Vlaanderen
Provincie Vlaams Brabant
Provincie Waals Brabant
Provincie West Vlaanderen
 
 
Kasteel van Haltinne Terug naar boven
 
Kasteel van Haltinne
 
Het kasteel van Haltinne is een indrukwekkend vierhoekig bouwwerk met markante hoektorens, volledig omringd door brede slotgrachten. Het huidige kasteel werd in de eerste helft van de 17de eeuw opgetrokken op de fundamenten van een ouder versterkt gebouw, waarvan nog sporen in het metselwerk herkenbaar zijn.
De geschiedenis van Haltinne werd gedurende eeuwen gekenmerkt door de financiële moeilijkheden van zijn opeenvolgende eigenaars. Geraard van Groesbeek, die tussen 1635 en 1647 opdracht gaf tot de bouw van het kasteel, kwam al kort na de voltooiing zwaar in de schulden terecht. Ook zijn opvolgers, onder wie de familie Goer de Herve die er gedurende maar liefst 123 jaar verbleef, slaagden er niet in de nodige middelen te verzamelen voor grootschalige verbouwingen of moderniseringen. Wat aanvankelijk een teken van verval leek, werd achteraf een zegen voor het erfgoed: juist door het uitblijven van ingrepen bleef het kasteel uitzonderlijk gaaf bewaard.
Vandaag vertoont Haltinne nog vrijwel dezelfde aanblik als bij zijn oprichting in het midden van de 17de eeuw. De robuuste torens, de schietgaten en de omringende slotgracht getuigen van een uitgesproken defensief karakter en roepen het beeld op van een residentie met een duidelijke militaire functie.
Een opmerkelijk en bijna anekdotisch element vormt het monumentale toegangshek. Dit smeedijzeren hek werd oorspronkelijk vervaardigd door een siersmid uit de streek van Ciney, in opdracht voor het koninklijk kasteel van Ciergnon. Toen koning Leopold II de gevraagde prijs te hoog vond en afzag van de aankoop, bleef het hek ongebruikt. Enkele jaren later werd het aangekocht door Gustave Dumont, toenmalig eigenaar van Haltinne. De koningskroon bovenaan werd discreet verwijderd, maar het kasteel verwierf zo alsnog een toegangspoort met koninklijke allure.
Vandaag heeft het domein een nieuwe bestemming gekregen. Bezoekers kunnen verblijven in de charmante gîtes die op het landgoed zijn ingericht en zo, omgeven door water, steen en stilte, zelf de sfeer van vervlogen eeuwen ervaren.
  Gemeente Haltinne
(Deelgemeente van Gesves)
Kasteel niet toegankelijk
Website: www.haltinne.be
   
 
 
 
 
Startpagina
Informatie & Links
Uitgegeven boeken
 
Contact
Privacyverklaring
Cookieverklaring
 
 
All copyrights reserved by www.burchten-kastelen.be ©   Realisatie B.J.